Zprávy

Představujeme kapelu Novi Kaskadéři

Skupina vznikla v prosinci roku 1993 a ve stejném složení hrála až do 31. 3. 2004. Kapelníkem byl kontrabasista Míra Macholán, na kytaru a foukací harmoniky hrál kronikář a básník Franta Chupík, o zvuk kapely se staral kytarista Ondra Brablc a funkci jednatele kapely vykonával Davy Čumpelík, který střídavě hrál na banjo, housle a kytaru.
  Deset let je ve vývoji každé skupiny dost dlouhé období a ani nás neminuly změny ve stylu hraní, v repertoáru a v neposlední řadě i změny ve vztazích v kapele, což se projevovalo hlavně v křečovitosti a nepohodové náladě. Protože většina z nás velmi těžce nesla odklon od country muziky k jinému žánru a velmi těžko se smiřovala s odlivem našich skalních příznivců, došlo po vzájemné dohodě k rozdělení skupiny ke dni 31. 3. 2004. David Čumpelík si ponechal název “Kaskadéři”. Zbývající členové kapely založili sdružení “Noví Kaskadéři”. Post banjisty obsadil Jara Zlámal, jehož muzikantské a kamarádské kvality jsme mnohokrát prověřili, když v minulosti zaskakoval vlastně na všech postech v kapele. Z těchto vystoupení, které se vyznačovaly skvělou pohodou a atmosférou, si ho určitě většina našich fanoušků pamatuje.
Dne 1. dubna 2004 tedy vznikla skupina "Noví Kaskadéři", která navazovala ve své činnosti na vše dobré z minulosti. Podařilo se nám vrátit kapele její dřívější country zvuk, hlavně zásluhou změny repertoáru a skvělého banja. Jsme moc rádi, že se nám vrátili snad všichni příznivci a fanoušci a další přibývají. Podařilo se nám navázat i na pravidelné úterky po patnáctém, kdy jsme se scházeli už od roku 1993 ve starém dobrém Policejním klubu. Od 17. dubna 2007 do 19. června 2012 jsme v tyto termíny vystupovali opět na Jarošce (Třída kpt. Jaroše 20), ve vyhlášené brněnské restauraci a tančírně LEGIE. Po prázdninách 2012 jsme zjistili, že LEGIE se přestavuje a bude mít nového majitele. Pokoušeli jsme se najít vhodnou restauraci poblíž, ale v Lužánecké restauraci jsme skončili po prvním hraní. Ač byla všechna místa obsazena, majiteli se to zdálo málo.
Od 16. října až do konce roku 2013 jsme hrávali v Husovicích v restauraci NA MUSILCE. Na další spolupráci jsme se nedohodli. Koncem roku 2014 nás oslovila paní Kapounová, vedoucí rest. CENTRAL (bývalá Legie) a od ledna roku 2015 se Central stal naší domácí scénou. Můžete nás vidět a slyšet všude tam, kde se hraje dobrá country, ať už v Brně, či v jeho okolí. O místech konání našich vystoupení se dozvíte na našich internetových stránkách www.novikaskaderi.unas.cz
Na 19. Kaskabále 30.11.2013 se s námi ze zdravotních důvodů rozloučil banják Jara Zlámal a nahradil ho Žanek Šmarda Molák. Takže zase přibližně 10 let a změna. Skoro to vypadá u Nových Kaskadérů, že banjáci jsou spotřební zboží. Tak jsme se pustili do další desítky let.
Na Vaši návštěvu se těší basák Míra Macholán, foukač a dvorní básník Franta Chupík, Jan Šmarda Molák banják, pohodář a jednatel, kytarista Ondra Brablc.
Něco blíž o nás. Country kapela KASKADÉŘI vznikla v roce 1993, kdy se potkaly dvě dvojice muzikantů, kteří spolu hrávali v různých kapelách. Ondra Brablc (kytara) a David Čumpelík (banjo, housle, kytara) spolu hráli už v roce 1974 a Míra Macholán (kontrabas) s Frantou Chupíkem (kytara, foukací harmonika) spolu hrávali ve skupině TENDR. V roce 2004 odešel ze skupiny David Čumpelík a nahradil ho banjista Jara Zlámal, který byl brněnskému publiku znám hlavně z působení ve skupině PĚNA. Od 1. dubna 2004 jsme změnili název skupiny a vystupujeme jako NOVÍ KASKADÉŘI.
Ani jsme se nenadáli a na 24. Kaskabále na Jamborce 24.11.2018 jsme oslavili 15. výročí v nové sestavě a 25. výročí od vzniku kapely. Repertoár jsme přepracovali a můžeme o sobě tvrdit, že jsme country kapela. Výsledkem všech těchto změn je pohodová kapela, která se snaží radost z hraní přenášet na lidi a vzniklé problémy ať už v kapele nebo s pořadatelem akce řešit slušně s úsměvem a nadhledem.

Za 25 let jsme odehráli nespočet vystoupení v Brně i okolí. Vystupovali jsme snad ve všech Country klubech v Brně (většina z nich je už minulostí). V současné době nás můžete vidět a slyšet v hospůdce NA HŘIŠTI v Jundrově, v Turbíně v Komíně za lávkou, v Kulturáku na Kratochvílce, na Burčákobraní, v restauraci U MERTŮ v Kuřimi, i každý měsíc na domácí scéně v CENTRALU na Jarošce. Samozřejmě hrajeme i na dalších akcích, country bálech, country večerech, podnikových či různých rodinných oslavách, narozeninách, svatbách a zatím v jednom případě i na pohřbu. Jejich místa a termíny si můžete najít na našich internetových stránkách www.novikaskaderi.unas.cz v části Kalendář akcí.
Také se snažíme zlepšovat naši zvukovou techniku a k novým reprobednám, jsme přikoupili mixážní pult Yamaha s mnoha zvukovými efekty. Prostě i muzikanti si umí udělat radost.
  Za pozitivní považujeme pokračování v pořádání KASKABÁLŮ. V pořadí 10. v Moravské chalupě a hlavně 11. až 23. v KD Rubín byly třešničkou na dortu Nových Kaskadérů. Po změně p. vedoucí v KD Rubín jsme se od 24. KASKABÁLU přemístili do Dělnického domu na Jamborce, kde jsme byli my, i návštěvníci maximálně spokojení. Na KASKABÁLECH vystoupili jako hosté Wabi Daněk s Milošem Dvořáčkem, Jaroslav Samson Lenk s Hop Tropem, Bokomara s Naďou Urbánkovou, Pavel Číča Jelínek, Bob Frídl s Aťkou Bednářovou, Radek Rettegy, zpěvačka ENA, kytarový mág Miloš Morávek s brněnskou legendou Pavlem Pokorným ze Synkop 61, Luboš Xaver Veselý, Monika Brynzáková, Franta Trnčák, Antonie Talacková, propagátor brněnského hantecu Žanek Hlaváček, hvězda a finalista pořadu Československo má talent Pavel Helan, kytarové duo Zdenek a Eva, loutkoherec Pepa Borek, mistři republiky v lasování Bob & Crazy, nevidomá zpěvačka Danka Gubčová, mladá zpěvačka, o které jistě ještě uslyšíme - Ilonka Brymová a mnoho dalších. Poděkování patří i skupinám Květince a Jewelcům ze Znojma, skupině Kompromis, Slimáci, Santa Fé, Johnny, Ranch, Zimouři, Piknik, Merylen, Brněnské Kredenc, Johnny s Petrem Horákem a Alcatraz, které se s námi na pódiu střídaly. Také děkujeme věrné taneční skupině Abanico vedené Janou Doležalovou, taneční skupině La Quadrila, taneční skupině Žert, baletní skupině Angeles, tanečnímu divadlu Mimi Fortuane i znojemskému Couwetu, fakírskému duu In Flamenus manželů Zaťkových a mnoha dalším účinkujícím.
Sály při KASKABÁLECH byly vždy zaplněny do posledního místa, ať už to byl sál tehdejší VAAZ na Šumavské, v Moravské chalupě, v KD Rubín, nebo v Dělnickém domě na Jamborce. Bály moderuje zcela nezištně s přehledem a vtipem naše kamarádka a hlavní organizátorka Mirka Vitulová. Jubilejní 25. KASKABÁL bude v sobotu 16. listopadu 2019 v Dělnickém domě na Jamborce. Těšíme se na Vaši návštěvu.

www.novikaskaderi.unas.cz